خطر آتش سوزی ازجمله تهدیداتی است که همواره زندگی بشری را تهدید کرده است و امروزه پتانسیل آتش سوزی در خانه، محل کار و مراکز عمومی روز بروز بالاترمی رود. هنگامی که آتش در گوشه ای از محوطه شروع شود وبتواند مواد دیگررا درگیرکند بسرعت گسترش می یابد. در این هنگام دمای بالای احتراق موجب آتش گرفتن گازهای متساعد شده واشتعال کامل اتاق یا سالن اجتناب ناپذیر خواهد بود.
هنگامی که این اتفاق می افتد، دیگرفراراز آن محیط غیر ممکن است و احتمال گسترش آتش به نقاط دیگر بسیار زیاد خواهد بود؛با استفاده از مواد ضد آتش یا دیرسوز آتش می توان مانع پیش روی و گسترش آتش شد.

مواد ضد حریق تولیدی شرکت اکسون پناه به شرح ذیل می باشد:

  1. CF-500 کندسوز کننده مواد سلولزی
  2. CF-600 پوشش (رنگ) ضد حریق منبسط شونده
  3. CF-700 رنگ ضد حریق منبسط شونده با قدرت بالا
  4. CF-800 پوشش ضد حریق سیمانی

پوشش ضد حریق CF-500

پوشش ضد حریق 500-CF مناسب مواد سلولزی با درصد جذب بالا می باشد . این پوشش غیر سمی ، بدون رنگ و بو ، غیرخورنده ، با کاربردی آسان و سازگار با محیط زیست بوده . این محصول را می توان با مواد مختلف مانند ضدقارچ ها و ضد موریانه ها یاضد بیدها ( فقط پودر ) مخلوط کرد.

پس از اسپری کردن مایع و خشک شدن آن، مواد اصلی با ماندگاری بالا بر روی سطوح باقی می مانند.
با توجه به اینکه 500-CF پایه آب می باشد ، برای جلوگیری از شسته شدن و خروج مواد ضد حریق ، با توجه به کاربرد و نوع محصولات آنها را با مواد مناسبی مثل سیلر یا پوشش های شفاف یا رنگی مقاوم در برابر نفوذ آب پوشش دهید.
محصول بدست آمده بعد از استفاده از پوشش ضد حریق 500-CF حتی در برخورد مستقیم با آتش ، شعله ور نمی شود و آتش را سرایت نمی دهد و تنها به زغال و خاکستر تبدیل می شود.

موارد مصرف:

500-CF را می توان برای مواد زیر مورد استفاده قرار داد: دیوار پوشها ، تخته سه لا، کفپوش ، چهارچوبهای چوبی ، انواع پارچه ومنسوجات ، پرده ، فرش وموکت ، پوشش های کف و دیوارسلولوزی و ....

پوشش ضد حریق CF-600

پوشش‌هاي ضدحريق 600-CF از نوع پوشش های رنگی منبسط شونده و پف زا می باشد. این پوشش با ضخامت حدود 1 میلیمتر قابل اجرا است و می توان آن را به عنوان پوشش آخر اجرا نمود زیرا ظاهری صیقل و یکپارچه دارد. پوشش 600-CF در برابر آتش حدود 15 دقیقه مقاومت ایجاد می کند.

این مواد هنگامیکه در معرض حرارت قرار می گیرند به علت وقوع یک سری واکنش های شیمیایی، گازهای خنک کننده ای آزاد نموده و با حرارت مقابله می نمایند و در ضمن یک لایه عایق زغالی تولید می کنند که این ضخامت تا 20 برابر مقدار اولیه رنگ می رسد. از این پوشش ها به منظور حفاظت از سازه های فلزی و سطوح داخلی ساختمان استفاده می شود.

موارد مصرف:

600-CF را می توان بر روی سطوح کاغذ، پارچه ، چوب، چرم و دیگر مواد اعمال کرد تا هنگام آتش سوزی قابلیت مشتعل شدن نداشته باشند. همچنین زمانی که در برابر شعله قرا می گیرند، سوختن آن ها بسیار کند باشد.

پوشش ضد حریق CF-700

پوشش رنگی ضد حريق منبسط شونده 700-CF به محض رسيدن اولين شعله به سطح آن شروع به تورم مي نمايد و يك فوم جامد مشكي رنگ با ضخامت تقريبي 2.5 سانتیمترايجاد مي کند كه فوم پف كرده حاوي ميليونها سلول كوچك، بسته و مقاوم در برابر حريق است.

فوم بعنوان عايق، تماس شعله با زير لایه را به تعويق مي اندازد و بعنوان يك مانع تأخيرانداز از گرم شدن سريع و احتراق سطح زيرين جلوگيري بعمل مي آورد. اين فوم عايق حدود دو ساعت از رسيدن حرارت به سطح زيرين جلوگيري مي نمايد و گسترش شعله را به تأخير مي اندازد ، كه اين خود در شرايط بحران آتش سوزي، يك فرصت حياتي غيرقابل تصور بشمار مي رود .
به دلیل تسریع در زمان اجرا، اشغال فضای کمتر، دستیابی به سطح هموار و عدم نیاز به هزینه اضافی جهت هموار نمودن سطح اجرا شده و میزان کم مصرف در واحد سطح، استفاده از رنگ های ضد حریق بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی می باشد.

موارد مصرف:

700-CF بر روی کلیه سطوح از جمله سازه های فلزی، بتن، گچ، کابل، چوب و دیگر سطوح قابل اعمال می باشد.

پوشش ضد حریق CF-800

پوشش ضد حريق سیمانی 800-CF از نوع پوشش های معدنی مقاوم حریق دارای سنگدانه های منبسط شده نظیر پرلیت و ورمیکولیت؛ چسباننده های هیدرولیک نظیر گچ و سیمان و یک عامل کفزا می باشند.این مواد ابتدا با آب برای رسیدن به یک غلظت مناسب پیش آمیخته می شوند و سپس بوسیله دست یا ماشین بر روی سطوح پاشیده می شوند.

این پوشش ها را می توان در سطوح داخلی و خارجی ساختمان ها و سازه های فلزی اعمال نمود و قابلیت حفاظت سازه را در برابر حریق تا 4 ساعت دارند.

پوشش ضدحریق تولیدو اجرا شرکت اکسون پناه